Моя книга "Як зрозуміти українців: кроскультурний погляд"
Як виникла, про що вона, трохи ілюстрацій і цікавинок
Минулого тижня я анонсувала про вихід у видавництві “Віват” моєї першої книги “Як зрозуміти українців: кроскультурний погляд”. Я була розчулена увагою моїх підписників, клієнтів та знайомих по індустрії, які висловили щиру підтримку і передзамовили книгу. Окрім сайту видавництва її ще можна замовити на Yakaboo, Книгарня Є. Електронна версія книги буде у продажу одночасно з паперовою. Тут розкажу трохи як книга народилася, покажу її зміст і надам декілька цікавих ілюстрацій і фрагментів у якості такого собі “тізера”, але не “спойлера”.
Як книга народилася я описала у передмові, прочитати яку важливо, щоб коректно розуміти концепцію книги й ефективний підхід до її читання. Тож ось цей текст:
Книга містить 9 розділів (без урахування передмови), з яких обов’язково прочитати перший - для розуміння як “працює” національна культура і якими системами її аналізу я послуговуюся у тексті. Далі є два варіанти читання книги - послідовний, розділ за розділом і довідковий - розділи у довільному порядку, за потреби. У першого варіанту є переваги, оскільки наведені у книзі поняття “цінності”, “національна культура”, “норми”, ітп. поєднані як ланцюжок, який я для читача розплутую, рухаючись по тексту. Однак і довідковий підхід до читання можливий, бо я посилаюся на попередні розділи, в яких згадані поняття були перший раз роз’яснені - тож можна завжди підгледіти і продовжити читання з бажаного місця.
Як видно зі скріншота змісту вище, книга містить бібліографію. “Як зрозуміти українців: кроскультурний погляд” є популярним експлейнером — тобто це науково-популярна книга, а не класична наукова праця. При цьому, в тексті кожного розділу я даю зноски-примітки на джерела, перелік яких наданий наприкінці розділу. Загалом таких приміток понад 300. І бібліографія з 60-ти джерел. Простими словами - я послуговуюся доказовими даними (з досліджень) і підходами (з флагманських систем аналізу національних культур), які поєдную з >18-річним досвідом консалтингу й університетського викладання у кроскультурній темі, щоб пояснити український національний менталітет. Адже, попри кількадесятирічне існування кроскультурної науки, до України її підходи у популярному форматі наразі не застосовувалися, та й наукових даних по нашій країні кроскультурних обмаль. Ось цю прогалину я і заповнюю моєю книгою. Я не винайшла ровер відкрила власну систему аналізу національних культур, я (як тисячі дослідників і практиків у світі) фахово застосувала існуючі системи до аналізу Україні. Ба більше, окрім міжнародних джерел я активно використовувала дослідження українських соціологів й економістів, що були доступними на момент написання книги.
Перед виходом книги я дала почитати рукопис двом шановним фахівцям у культурній сфері, чия щоденна робота обумовлює представлення інтересів України на міжнародній арені перед низкою стейкхолдерів - від політиків і державних службовців до культурних діячів, журналістів, аналітиків, економістів, активістів і громадських організацій. Це - Олеся Островська-Люта, директорка Мистецького Арсеналу, та Алім Алієв, заступник директора Українського Інституту (МЗС України). Мені була важлива думка про текст людей, для яких роз’яснення “хто такі українці” є частиною щоденної роботи, а фах, освіта і досвід дозволяють говорити про національні культури та аналізувати їх професійно.
Ось їхні відгуки, опубліковані з дозволу:
І, нарешті, декілька ілюстрацій з книги:
Само собою, що на 400-х сторінках книги викладено багато насиченої інформації про нас, як ми міркуємо і діємо, які для того кроскультурні причини (бо є ще економічні, антропологічні, історичні, ітп.), і як нам шукати спільну мову між міріадами суспільних “бульбашок”. Тож у цьому “тізерному” матеріалі я спробувала зацікавити вас книгою і спонукати її придбати й прочитати. Окрім фінансової підтримки харківського видавництва “Віват”, що, без перебільшення, робить титанічний внесок у підтримці української культури, це було б вашим кроком довіри до мене та моїх фахових міркувань, яку я надзвичайно ціную.
Буду тут поповнювати перелік лінків на медіа-виходи про книгу, з яких можна дізнатися цікавинки про її зміст, підходи до написання і мої міркування на теми, що розкриваю у книзі:
(1) Бабель: Чому українці постійно «сруться» й довіряють популістам і псевдоекспертам? — пояснює Марина Стародубська. Уривок з її нової книги «Як зрозуміти українців: кроскультурний погляд»
(2) Радіо Культура: Як зрозуміти українців? Говоримо з авторкою книжки, в якій вперше викладено кроскультурний погляд на нас як на націю, Мариною Стародубською, ад’юнкт-професоркою Києво-Могилянської Бізнес Школи, дослідницею кроскультурної взаємодії
(3) Суспільне: "Такої книги не було" — Марина Стародубська про видання "Як зрозуміти українців: кроскультурний погляд"
(4) Львівська Пошта: «Срачі», корупція і недовіра. Марина Стародубська дослідила «Як зрозуміти українців»
(5) Читомо
(6) SpaceMag. Для затишних осінніх вечорів: добірка книжкових новинок від видавництва Vivat на різний смак